Skąd wiem, czy jesteśmy razem? Czyli o początkach związku

Poznajemy drugą osobę, dobrze nam się rozmawia. Jedno spotkanie, drugie, kawa, kolacja. Wszystko wygląda dobrze, czujemy przysłowiowe motylki w brzuchu. Mija miesiąc, dwa, sytuacja nadal wygląda tak samo. Pojawia się pytanie — czy  jest moim chłopakiem, czy jest moją dziewczyną? Po czym to poznać lub jak się tego dowiedzieć?

Wzajemne oczekiwania

Aby uniknąć wszelkiego rodzaju niedomówień i rozczarowań warto już na początku znajomości rozmawiać z potencjalnym partnerem szczerze. Nigdy nie warto udawać kogoś, kim nie jesteśmy. Poznając się, warto zapytać drugą stronę o oczekiwania. Czy chce być w związku? Jak sobie taką relację wyobraża? Czy jest gotowy/gotowa na poważny związek, czy raczej traktuje taką znajomość na ten moment dość lekko? Takie rozmowy są niezwykle ważne. Na pewno nie można zaczynać znajomości od tak poważnych pytań, ale po kilku spotkaniach warto o tym rozmawiać, żeby uniknąć późniejszego zawodu. Zdarza się bowiem tak, że jedna strona zaangażuje się dość mocno podczas gdy druga woli pozostać w stanie wolnym. Zawsze ktoś w takiej sytuacji zostaje zraniony. Tak więc warto precyzować, jakie mamy oczekiwania, rozmawiać o nich, sprawdzać, czy się wzajemnie pokrywają. Często już na tym etapie widać, jaka jest prawda.

Jak sprawdzić status związku?

Wszystko w porządku, nadal się spotykacie. Pozostaje pytanie skąd wiem, czy ze sobą chodzimy? Wiele kobiet mówi, że zdają się na intuicję, która im podpowiada, jak jest. Ale jeśli Ty nie wierzysz w intuicję i zadajesz sobie pytanie skąd wiadomo czy jest moim chłopakiem? Skąd wiadomo czy jest moją dziewczyną? Wolałabyś/wolałbyś mieć to sprecyzowane, tak żeby sytuacja była jasna? Jeśli tak, to warto zwrócić uwagę na takie rzeczy:

  • druga strona angażuje się w tę relację, pisze, dzwoni, chce się spotykać, spędzać razem czas
  • potencjalnego partnera/partnerkę naprawdę szczerze interesuje, co dzieje się w Twoim życiu, jak Ci minął dzień, jaki masz nastrój, obchodzi ją/jego Twoja osoba
  • jeśli spędzacie razem czas, druga strona chce Cię czymś zaskoczyć, stara się, żeby ten czas był miły, ciekawie spędzony, wyjątkowy
  • jeśli potrzebujesz wsparcia, w jakiekolwiek sprawie masz poczucie, że ta druga osoba postara się zrobić wszystko, żeby Ci pomóc
  • uwzględniacie się w planach na przyszłość, nawet mało istotnych i drobnych,
  • wychodzicie razem do znajomych i rodziny, poznajecie swoich bliskich
  • przede wszystkim masz poczucie, że jest między Wami szczerość.

Jest to tylko kilka wskazówek, ale wiele mówiących o tym, jakie podejście do Ciebie ma druga strona. Stąd już można wyciągnąć wniosek, jaki jest status waszej relacji. Jeśli ktoś notorycznie nie odbiera od Ciebie telefonów, nie stara się umówić na spotkanie, widocznie nie traktuje Cię zbyt poważnie.

Szczera rozmowa — kluczem

Obserwujesz sytuację jak powyżej, ale nadal nie masz pewności. Pytanie skąd wiem, czy jest moim chłopakiem, skąd wiem, czy jest moją dziewczyną, pozostaje nierozstrzygnięte? Zastanawiasz się, czy to już związek, czy „tylko się spotykacie?”

Jedyną radą w tym wypadku może być szczera rozmowa. Jeśli potrzebujesz konkretnej odpowiedzi, trzeba zapytać jasno i wprost. Spróbuj zorganizować wspólny wieczór, kolację. 

Można wyjść razem na spacer. Chodzi o to, żebyście mieli warunki do spokojnej rozmowy, a atmosfera była miła i komfortowa. Lepiej, żeby wasze spotkanie odbyło się bez świadków, będziecie mieli wtedy swobodę komunikacji. Na pewno trudno rozpocząć taką rozmowę, jest to stresujące, gdyż  w jakiś sposób wpłynie na twoje lub wasze dalsze życie.

Wskazówki jak rozmawiać o uczuciach

Można zacząć w prosty sposób: wspomnieć o tym, że jest wam razem dobrze, ale chciałbyś/chciałabyś się dowiedzieć czy masz to traktować jak związek? Lub czy ta druga strona traktuje poważnie to, co między Wami jest? Można zapytać także, jak mam cię przedstawiać? Jak to z nami jest? Lepiej nie odnosić się do planów na przyszłość, żeby od razu nie przestraszyć drugiej osoby. Należy uwzględnić, że druga osoba nie jest jeszcze gotowa na żadne poważniejsze deklaracje, jak wspólne mieszkanie czy ślub. Może ma za sobą różne niemiłe doświadczenia i potrzebuje czasu na przepracowanie ich. Warto więc poprzestać na początku na ustaleniu statusu związku, na resztę przyjdzie czas później.

Już miłość czy tylko zakochanie

Udało się porozmawiać, wiesz już, jak wygląda sytuacja. Jeśli ktoś nie traktuje Cię poważnie, a właśnie tego oczekujesz, to jedyną drogą jest rozstanie. Jeśli oboje trafiliście w swoje oczekiwania i ustaliliście, że jesteście w związku to świetnie. To pewnie dużo zmieni w waszym życiu. Warto nadal przyglądać się uważnie waszej relacji, same deklaracje to nie wszystko. Pierwsza faza zakochania mija, według statystyk i chemików stan nazywany zakochaniem, kończy się po około roku związku. Emocje się stabilizują i wtedy widzimy czy to, co nas połączyło było tylko zakochaniem, które się skończyło czy jest miłością, która ma szansę przetrwać wiele lat. 

Poważny związek buduje się na miłości, przyjaźni, wzajemnym wsparciu, lojalności i szczerości. Nie jest to łatwe w dzisiejszych czasach i wymaga dużo zaangażowania, cierpliwości i trudu. Ale jeśli się udaje wspólną pracą, tworzyć taką relację jest to powód do szczęścia i dumy. Daje nam to oparcie i bezpieczną przystań w życiu. Mogą zdarzać się problemy i kryzysy, ale pokonywanie ich razem może scalić i naprawić związek. Łatwiej iść przez życie wspólnie niż w pojedynkę. Należy także pamiętać o ciągły, codziennym pielęgnowaniu związku, tak aby miłość nigdy nie wygasła. 

 

 

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *