Ile cm ma cal? – jak przeliczyć jednostki miar

Brytyjski system miar i wag różni się nieco od tego znanego mieszkańcom Polski. Wielu z nas zdarzyło się pewnie nie raz natrafić w różnych miejscach na odległość zapisywaną w calach, stopach czy jardach. W takich sytuacjach zawsze pojawia się podstawowy problem – ile cm to jeden cal? W poniższym artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie: jak przeliczyć cal na cm i odwrotnie.

Dlaczego cale, a nie centymetry?

Widząc zapis miary wyrażony w calach, wiele osób zadaje sobie pytanie, dlaczego wartość ta nie została zapisana w używanych w Polsce centymetrach. Odpowiedź na to pytanie jest, wbrew pozorom, bardzo prosta. Cal to jedna z tzw. jednostek imperialnych. Oznacza to, że wywodzi się z brytyjskiego systemu miar, używanego dawniej przede wszystkim w Wielkiej Brytanii oraz na terenach dawnych kolonii brytyjskich. System imperialny został wprowadzony w XIX wieku jako alternatywa dla powstałego stulecie wcześniej systemu metrycznego i do pewnego stopnia jest wykorzystywany po dziś dzień. Co ciekawe, jednostek brytyjskiego systemu miar używa się zwyczajowo również podczas komunikacji morskiej oraz lotniczej.

Obecnie większość świata korzysta już powszechnie z systemu metrycznego. Nawet część krajów, będących dawnymi członkami Imperium Brytyjskiego, odchodzi od systemu imperialnego – dobrymi przykładami są chociażby Australia, Kanada czy Indie. W krajach tych w ostatnich kilkudziesięciu latach postanowiono porzucić dawny system zapisu na rzecz ujednolicenia z większością krajów świata. Obecnie niemal cały świat (poza trzema państwami: USA, Liberią i Myanmarem) korzysta z systemu metrycznego i nawet Wielka Brytania, z której wywodzi się system imperialnych jednostek, podjęła decyzję o zmianie jednostek. Są jednak pewne wyjątki od tej reguły: na znakach drogowych wciąż występują odległości zapisywane w milach czy jardach, a w Irlandzkich barach piwo sprzedawane jest na pinty.

Cale a centymetry – gdzie się ich używa?

Na co dzień większość z nas raczej nie zastanawia się, jak przeliczyć cal na cm. Ta wiedza teoretycznie nie jest nam powszechnie do niczego potrzebna. Jednak, jak się okazuje, „teoretycznie” jest tu słowem kluczowym. Pomimo iż w Polsce korzystamy z systemu metrycznego, zdarzają się sytuacje, w których posługujemy się brytyjskimi jednostkami miary. Najprostszym przykładem są oczywiście opisy specyfikacji urządzeń elektronicznych: laptopów, telefonów, telewizorów czy komputerów. Zwyczajowo wymiary takich urządzeń podaje się nie przy użyciu centymetrów, ale mierząc przekątną ekranu za pomocą cali. Inną hipotetyczną sytuacją, jaka przychodzi na myśl, mogą być wszelkie wyjazdy na zagraniczne wycieczki. Jak zostało wspomniane wyżej, pomimo iż Wielka Brytania oficjalnie przyjęła system metryczny, pozostałości dawnych miar nadal są w tym kraju obecne, chociażby na znakach drogowych. Nieznajomość przelicznika cali na centymetry może więc prowadzić w najlepszym wypadku do dezorientacji, a w najgorszym – do zgubienia się czy nawet nieumyślnych wykroczeń drogowych. Jak więc widać na powyższych przykładach, czasem świadomość tego, ile cm ma jeden cal, może być zaskakująco przydatna.

Jak przeliczyć cm na cal?

Jeden cal to ile cm? To pytanie mogło wielu z nas przysporzyć nie raz sporo problemów. Różnice w systemach wyrażania miar pomiędzy systemem metrycznym a imperialnym sprawiają, ze łatwo odczuć dezorientację, kiedy natrafi się na wartość zapisaną w obcy dla nas sposób. W Polsce na co dzień korzysta się z jednostek takich jak centymetry, metry, kilometry itp., które są nam wszystkim dobrze znane, więc brytyjski zapis jest dla nas nieco egzotyczny. Przelicznik jest jednak zaskakująco prosty i łatwy do zapamiętania.

Przyjmuje się, że brytyjski cal to odpowiednik około 2,5cm. Mówiąc precyzyjnie = 2,54cm. Prosta matematyka pozwala stwierdzić, że jeden centymetr to 0,39 cala. Kiedy więc następnym razem będziesz więc potrzebować szybkiego przeliczenia cali na centymetry, np. by orientacyjnie określić przybliżone wymiary ekranu nowego telewizora, wystarczy, że wartość wyrażoną w calach pomnożysz przez 2,5, co pozwoli uzyskać przybliżony wynik. Warto jednak pamiętać, że w wielu sytuacjach dokładność jest rzeczą kluczową i nie zawsze można pozwolić sobie na mierzenie „na oko”. Jeśli w swojej pracy często musisz korzystać z zapisu odległości przy użyciu jednostek imperialnych i szybko przeliczać je na system metryczny, bardzo pomocne może okazać się wyposażenie się w specjalną miarkę, pokazującą odległość zarówno w centymetrach, jak i w calach. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych przekłamań i wynikającego z nich potencjalnego zamieszania.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *