Cytaty o przyjaźni

Piękne cytaty o przyjaźni mówią wiele o relacjach jakie łączą dwie osoby. Czasami cytaty o przyjaźni mają wesoły wydźwięk, a niekiedy smutny. W zależności od tego jakiej płaszczyzny życia dotyczą. Mówi się, że przyjaźń jest czymś co łączy ludzi na całe życie, ale może się też nieoczekiwanie zakończyć z różnych powodów. Wtedy można mieć pewność, że to nie była przyjaźń bo „przyjaźń jest jak nieśmiertelnik – blada ale nigdy nie usycha” – Henryk Sienkiewicz. Prawdziwa i szczera relacja powinna wydobywać z człowieka jego najmocniejsze strony, sprawiać, że się rozwija a jednocześnie pozwala być sobą bez względu na okoliczności.

Jak odróżnić prawdziwą przyjaźń – cytaty

Wielu ludzi sławy i sukcesu, a także myślicieli i filozofów mówiło na temat przyjaźni. Zarówno ta prawdziwa jak i fałszywa przyjaźń odznacza się pewnymi cechami. Sentencje i mądrość życiowa niewątpliwie związana jest z wiekiem, ale również z bagażem doświadczeń, który niekoniecznie ma odzwierciedlenie w upływie czasu. Ludzie doświadczeni przez los mają mniejsze grono przyjaciół, bo powszechnie wiadomym i najbardziej znanym cytatem o przyjaźni jest ten, który mówi, że „prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie”.

Jedne z najpiękniejszych słów, które zawierają cytaty o przyjaźni, wyrażają wiele emocji. Jak mówił  Giovanni Melchiorre Bosco, znany jako Jan Bosko, „najpiękniejszy przyjaciel to ten który nie pyta o powód Twojego smutku, a potrafi sprawić, że ponownie wróci radość”. Z kolei zdaniem najbardziej znanego tragika starożytnej Grecji, Sofoklesa, „przyjacielem może nazywać się tylko ten, kto potrafi oddać życzliwość jakiej doświadczył od drugiej osoby”. Taki przyjaciel jest przyjacielem ponad wszelką cenę – Sofokles. W najsłynniejszych sentencjach co prawda nie dominują cytaty o przyjaciółce, ale odpowiednia interpretacja, a raczej feminizacja przyjaźni ukaże piękne cytaty dla przyjaciółki.

Co prawda Albert Schweitzer uważał, że „najpiękniejsza przyjaźń istnieje między kobietami [ludźmi], którzy wiele od drugich oczekują, ale nigdy nie żądają”. Jako kobieta, nie mam takiej pewności czy przyjaźniłabym się z osobą, która stale czegoś ode mnie oczekuje. Dlatego ten cytat można traktować z dystansem jeśli chodzi o relacje przyjacielskie między kobietami. Najpiękniejsze cytaty o przyjaciółce, o ironie, są słowami mężczyzny, który uważa, że „prawdziwą przyjaciółkę poznasz gdy odniesiesz sukces”. 

Relacje między kobietami są bardziej skomplikowane, aniżeli między mężczyznami. Kobiety są bardziej uczuciowe, wrażliwe, mężczyźni praktyczni i rzeczowi. Wydawać by się mogło, że więcej cytatów będzie odnosić się do kobiecych relacji, a jednak tak nie jest. Nie ulega jednak wątpliwości, że przyjaźń to kobieta – dlatego jest skomplikowana.

Najpiękniejsze cytaty o przyjaźni

Trudno jest zaszeregować przyjaźń w jakiekolwiek kanony, bo tak dużo jest przyjaźni ilu jest ludzi na świecie, a może jeszcze więcej? Wśród najpiękniejszych, można wyróżnić cytaty o przyjaźni wyszczególnione niżej. Wybrane cytaty o przyjacielu odnoszą się także do pięknych relacji przyjacielskich między kobietami, więc mogą być spokojnie traktowane jako cytaty dla przyjaciółki. Poniżej znajdziesz najpiękniejsze cytaty o przyjaźni:

 • „Osoba szukająca przyjaciela bez żadnych skaz, pozostanie na zawsze bez żadnych przyjaciół.” – Arystoteles.
 • „Mieć wielu przyjaciół, to tak jakby nie mieć żadnego.” – Arystoteles.
 • „Przyjaźń jest nie tylko wspaniałym prezentem, ale również sukcesywną pracą.” – E. Zacharias.
 • „Przyjaźń nie może się urwać, przyjaźń więdnie.” – E. Zacharias.
 • „Prawdziwi przyjaciele są przy tobie, gdy dobrze ci się wiedzie. Dopingują cię, cieszą się z twoich zwycięstw. Fałszywi przyjaciele to ci, którzy pojawiają się tylko w trudnych chwilach, ze smutną miną, niby solidarni, podczas gdy tak naprawdę twoje cierpienie jest pociechą w ich nędznym życiu.” – P. Coelho.
 • „Przyjaciel może być fałszywy, ale wróg nigdy taki nie będzie.” – autor nieznany.
 • „Przyjaciel to ktoś przy kim można głośno wyrażać swoje myśli.” – R. W. Emerson.
 • “Prawdziwa przyjaźń przychodzi wtedy, kiedy cisza między dwojgiem ludzi przestaje być męczącą.” – D. T. Gentry.
 • “Prawdziwy przyjaciel to ten, kto przychodzi, gdy cały świat odchodzi.” – W. Winchell.
 • “Przyjaciel to człowiek, który wie o tobie wszystko i mimo to cię lubi.” – H. J. Brown.
 • “Nie ten przyjaciel, kto współczuje, a ten, kto pomaga.” – T. Fuller.

Te cytaty z pewnością pozwalają określić jak głęboka lub jak płytka może być przyjaźń. Ta prawdziwa – zawsze jest głęboką więzią, która łączy dwie osoby na całe życie.

Gify na dobranoc dla przyjaciółki

Nie ulega wątpliwościom, że przyjaciółki znają się jak przysłowiowe „łyse konie” i bywa tak, że nie musisz nic mówić, a ona doskonale wie co chciałaś powiedzieć. Gify na dobranoc dla przyjaciółki mogą być dobrym pomysłem na lakoniczne wyrażenie tego, co obie czujecie w tej chwili. W sieci istnieje mnóstwo propozycji takich gif’ów, które pomogą wyrazić co czujesz. Warto zauważyć, że jest to dobra forma na zasygnalizowanie czegoś przyjaciółce nie tylko przed snem.

Jakkolwiek pomysłowe jest wykorzystanie gif’a na dobranoc dla przyjaciółki, żeby zakończyć dzień sympatycznym akcentem to warto pamiętać, że „przyjaźnie, które wytrzymują próbę czasu i zmiany, są z pewnością najlepszymi przyjaźniami”, a „najlepszą wagą do ważenia przyjaźni jest nieszczęście”. 

Pamiętaj, że „najlepsze są nowe ubrania i stare przyjaciółki”! – D. Horton. To jest chyba najlepszy cytat o przyjaźni, a jednocześnie cytat o przyjaciółce, który doskonale obrazuje kobiecą stronę przyjaźni na całe życie.

 

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *